Jak probíhá IVF (umělé oplodnění)

Rady a Tipy

Jak probíhá IVF (umělé oplodnění)

Do těla matky se v přesně odměřených dávkách vpravují hormony, které stimulují vaječníky a umožňují dozrání hned několika vajíček najednou. Tímto je však omezena přirozená ovulace, která je pro tyto účely nežádoucí. Hormonální příprava trvá až 3 týdny, během nichž gynekolog kontroluje zrající folikuly s vajíčky, a to pomocí vaginálního ultrazvuku.

Jakmile nastane den D, jsou vajíčka během chirurgického zákroku vyjmuta přes pochvu ženy. Tento proces probíhá v celkové anestezii a je maximálně šetrný. V této chvíli už zbývá jen dodat spermie. Ve většině případů jsou získány ten samý den, jako vajíčka, jen poněkud příjemnější metodou, masturbací. Pokud toto není možné, lze spermie odsát z nadvarlat, odebrat tkáň varlat nebo rozmrazit dříve uchované semeno dárce či partnera.

Nyní mají lékaři k dispozici zdravá vajíčka matky a spermie budoucího otce. V prostorách laboratoře tak může dojít k oplodnění a kultivaci embrií. K oplodnění může dojít dvěma způsoby – buď se spermie přidají do kultivačního média k vajíčku a jen ta nejsilnější si k němu probojuje cestu, nebo se využije mikroinseminační metody, tedy jedna vybraná spermie se vpraví do vajíčka. Jakmile dojde k oplození, embrio je ještě několik dní kontrolováno v laboratoři, zdali dochází k jeho správnému vývinu.

Teprve po tomto čase a důkladných kontrolách může být embrio vpraveno do matky. Děje se tak během krátkého a nebolestivého výkonu skrze děložní čípek. Oplodněná embrya jsou většinou tři, dvě se zmrazí a teprve pokud se první neuchytí, přijde jejich chvíle.

Zdali bylo oplodnění úspěšné matka i lékaři poznají nejdříve 10. den po aplikaci embrya. Většinou stačí těhotenský test nebo ultrazvukové vyšetření.