Kdy hovoříme o neplodnosti

Rady a Tipy

Kdy hovoříme o neplodnosti

Pokud se vám nedaří počít v prvních několika měsících trpělivé snahy, pořád ještě nemusíte věšet hlavu. Neplodnost je dlouhodobější záležitost.

Termín „sterilita“, tedy neschopnost oplodnění, bývá používán teprve v případě, že pár není schopen počít potomka po dvou letech pravidelného snažení. Někdy se hovoří také o jednom roce, ale podle některých odborníků je tento termín příliš krátkou dobou na stanovení tak závažné diagnózy.

Kdy tedy vyhledat pomoc? Odborníka navštivte, pokud jste zdravý pár do 30 let a o miminko se snažíte rok, dvakrát až třikrát dýně. Dále pokud jste prodělali infekci pohlavního traktu nebo pohlavně přenosnou nemoc, nebo má žena výrazně nepravidelný menstruační cyklus nebo chybějící menstruaci.

Statistiky ukazují, že pravděpodobnost početí v jednom cyklu je asi 25 %. Po půl roce se ale tato šance zvyšuje na více než 60 % a do roka se úspěch dostaví v 85 % všech případů. Takže pokud je 6 měsíců pryč a test stále ukazuje negativní hodnotu, máte ještě pořád velkou šanci děťátko počít přirozenou cestou.