Mužská plodnost v ohrožení

Rady a Tipy

Mužská plodnost v ohrožení

Mužské pohlavní buňky se tvoří ve varlatech za pomocí hormonů. Varlata jsou párový orgán, který je obalen kožním vakem, takzvaným šourkem. Varlata jsou účelně umístěna mimo tělní dutinu, jelikož spermie potřebují pro svůj vývoj teplotu kolem 35 0C. Příliš nízká ani příliš vysoká teplota není pro zrající spermie vhodná. Z toho důvodu je v šourku tzv. malý sval. Ten má za úkol přitáhnout ho blíže k tělu, pokud teplota v jeho okolí nebezpečně klesne.Spermie zraje až 75 dní. Po této době jsou vybaveny bičíkem a kompletní zásobou enzymů, které zajišťují proniknutí do ženského vajíčka.

Rekordně klesá počet spermií

Za poslední dobu jsou čísla v tabulkách vyloženě alarmující. Počty spermií se od druhé světové války postupně snižují. Statistika poukazuje, že začátkem první světové války byl počet spermií v jednom ml ejakulátu 120 000 000. O dvacet let později čísla poklesly na 70 000 000/ml. Další snížení bylo opět zaznamenáno v 70. letech minulého století, kdy se snížená hranice přiblížila k 50 000 000/ml. V současnosti se poslední doložená čísla pohybují okolo 20 000 000/ml.

Toto prudké snížení kvality mužského ejakulátu je celosvětový problém. Odborníci se shodují v názoru, že hlavním důvodem bude nejspíše velká změna životního stylu za uplynulé století. U mužů se mění pracovní náplň a výkon práce. Zatímco dříve tvrdě pracovali, nyní přichází do popředí sedavé zaměstnání, při kterém je celý den ohříván šourek, a spermie nemají potřebnou teplotu pro dozrávání. Velkou roli zde sehrává i nesprávný výběr spodního prádla v podobě těsných slipů. Toto rozhodně není trefa do černého. Dalším neodmyslitelným aspektem je užívání obrovského množství chemických látek, které mají pro lidský organismus nepříznivý vliv. To vše, jde ruku v ruce se stresem a nevyváženou stravou. Z dalších příčin stojí za zmínku uvést určitě alkohol a kouření.

Jak proti tomu účinně bojovat?

Pro zlepšení mužské plodnosti je vhodné upravit životní styl. Jíst pravidelně pestrou a vyváženou stravu, omezit přísun cigaret a alkoholu. Je nezbytné omezit stres, upravit si svůj denní režim a zajistit si dostatek pravidelného spánku. Do denního programu je naopak vhodné vložit fyzickou aktivitu. Pozornost by se měla rovněž klást na výběr vhodného spodního prádla, které dostatečně ochlazuje varlata během sedavého zaměstnání. Pokud je to možné, čas od času se projít po kanceláři. Při sprchování nepoužívat příliš horkou vodu.

Pokud se vám s partnerem nebo manželem nedaří otěhotnět, vyzkoušejte Fertility Blend pro páry. Komplexní složení pro ženu i muže jedničky na trhu v USA a to již přes 10 let.