Pár statistických údajů

Rady a Tipy

Pár statistických údajů

Statistické údaje o neplodnosti, aneb nejste v tom sama

Pokoušíte se o miminko, ale veškeré těhotenské testy vycházejí negativně. Je to skličující doba pro oba rodiče a jen málokdo skutečně pochopí, co si pár prožívá. Bohužel, tyto problémy trápí každé desáté až patnácté manželství.

Statistiky ukazují, že příčina neplodnosti je zhruba ve 35 % na straně ženy a ve stejném poměru na straně muže. Zbylých 25 % případů je kombinací příčin u obou partnerů. U žen jsou nejčastější příčinou poruchy ovulace, abnormální funkce vejcovodů, poruchy děložního hrdla či dělohy. Muži jsou v tomto směru mnohem méně komplikovaní – téměř vždy je problém v tvorbě spermií.

I když současná medicína pokračuje kupředu mílovými kroky, a to rovněž na poli biologické reprodukce, u asi 5 % párů se příčina sterility nikdy neodhalí.

Muži pod ochranou

Slavný román spisovatele Roberta Merleho nabývá v poslední době děsivých rozměrů. Muži nám sice neumírají na záhadný virus, ale jejich plodnost začíná být na pováženou. Kvalita spermií totiž klesá rok od roku. Pokud se ještě v 60. letech považovalo za normální 40 milionů spermií na mililitr, v roce 1999 to už bylo pouhých 20 milionů. Spermie zdravého jedince měly normální stavbu v 50 % a dnes? Řekněme, že tento poměr klesl na 15 %. Jestliže bude tento pokles nadále pokračovat, mohla by být mužská populace za 50 let zcela neplodná. Tak to alespoň říkají některé studie.

Češi nejsou v těchto smutných číslech výjimkou. Ještě v 60. letech mělo normální spermiogram 70 % mužů, na začátku nového milénia to bylo pouze 48 %.

Žába na prameni života

Faktorů, které ovlivňují mužský spermiogram, je více než dost – od estrogenů ve vodě po životosprávu. Konkrétně umělé ženské pohlavní hormony jsou nyní velkým tématem, protože již několik studií prokázalo, že živočichové v prostředí nasyceném těmito estrogeny, mění svá pohlaví. Negativní vliv mají bezesporu také cigarety, alkohol, steroidy, dioxiny, pesticidy, těžké kovy a také některé léky. A to nemluvíme o přehřívání pohlavních orgánů například při cyklistice, saunování, dlouhém sezení a dalších činnostech, které vyvíjejí tlak a nepřirozené teplo v těchto partiích.

Problém může být i uvnitř těla. Asi v 15 % případů se u muže zjistí takzvaná varikokéla, tedy křečová žíla v oblasti šourku, jež přehřívá varlata a tak ničí spermie. Tato žíla se dá operativně odstranit a vy tak můžete znovu zapracovat na děťátku, tentokrát snad již s lepším výsledkem.

Pokud se při vyšetření ejakulátu ukáže, že je vše v pořádku, následuje vyšetření partnerky.