Kdy očekávat těhotenství po vysazení hormonální antikoncepce?

Rady a Tipy

Kdy očekávat těhotenství po vysazení hormonální antikoncepce?

Je důležité si uvědomit, že tělo po vysazení hormonální antikoncepce prochází úplně novou fází. Zažívá změny spojené se správným nastartováním menstruačního cyklu přírodní cestou, na kterou už dávno zapomnělo. U většiny žen trvá až 2 běžné cykly, než naběhnou do přirozeného rytmu po vysazení používané antikoncepce. Jestliže se ani vám nedaří otěhotnět, může to být právě jeden z důvodů.

Hormonální antikoncepce má v současnosti mnoho variant, které se liší jak užíváním, fungováním tak i obsaženými chemickými látkami. Jestliže žena užívá antikoncepci aplikovanou injekcí do svalu tzv. gestační antikoncepci, s délkou působení tří měsíců, vrací se plodnost jen pomalu. Někdy to trvá až půldruhého roku, než je schopná počít dítě.

Nejčastěji však ženy používají kombinovanou antikoncepci. V té se prolínají tzv. estrogenní a gestagenní složky. Reakce po vysazení hormonů je vždy individuální záležitostí každé ženy a nejde ji zcela přesně určit. U některých to trvá 1 nebo 2 cykly než se srovnají a jsou schopné opět vyprodukovat oplodnění schopná vajíčka.  Často také nastávají potíže s pravidelností cyklu a dozráváním vajíček, které jsou dlouhodobého charakteru.

Ženy se často chybně domnívají, že pokud se dostavuje krvácení, je vše připraveno k početí. Krvácení není ovšem směrodatný ukazatel, jelikož menstruace se dostavuje i bez dozrání vajíčka. Pro ověření, zda vaječníky opravdu fungují, je vhodné provádět měření bazální teploty, používat ovulační testy či absolvovat ultrazvukové vyšetření. Pokud je vše v tomto směru v pořádku, je dobré začít doplňovat kyselinu listovou. Někdy se dokonce doporučuje užívat ji už půl roku před vysazením hormonální antikoncepce, aby se zajistil správný vývoj plodu. Kyselinu listovou můžete dodat tělu konzumací zelené zeleniny, kde ale není zcela zajištěno pokrytí denní doporučené dávky. Chybu rozhodně neuděláte, když vyzkoušíte unikátní doplněk stravy Fertility Blend®pro ženy, který je ve svém segmentu jedničkou na trhu v USA. Jeho účinky jsou ověřeny klinickou studií provedenou americkým lékaři ze Stanford University School of the Medicine v roce 2006.